Kim Jong Un l-a invitat pe preşedintele sud-coreean la Phenian (Seul)

Kim Jong Un l-a invitat pe preşedintele sud-coreean la Phenian (Seul)

Liderul nord-coreean Kim Jong Un l-a invitat pe preşedintele sud-coreean Moon Jae-in să participe la un summit la Phenian, a anunţat sâmbătă preşedinţia sud-coreeană, relatează AFP.

Potrivit acestei invitaţii, transmise de Kim Yo Jong, sora numărului un nord-coreean în vizită în Coreea de Sud pentru a asista la Jocurile Olimpice de Iarnă de la Pyeongchang, liderul nord-coreean este pregătit să se întâlnească cu preşedintele sud-coreean 'cât mai curând posibil' a anunţat un purtător de cuvânt al Casei Albastre, preşedinţia sud-coreeană.

Preşedintele sud-coreean, Moon Jae-In, s-a întâlnit sâmbătă, la Seul, cu preşedintele onorific al Coreii de Nord, Kim Yong-Nam, şi cu sora liderului Kim Jong-Un, dialog istoric în ciuda avertismentelor Washingtonului asupra unei "ofensive a farmecului" olimpic din partea Phenianului, notează AFP.

Moon a primit-o la Casa Albastră, sediul preşedinţiei sud-coreene, pe Kim Yo Jong, prima membră a dinastiei conducătoare din Nord care a păşit pe teritoriul marelui rival de la sfârşitul războiului din Coreea.

Coreea de Nord a trimis o echipă de sportivi la Olimpiadă după ce în discursul său de Anul Nou liderul nord-coreean Kim Jong-un a adoptat un ton conciliator în privinţa relaţiilor cu Seulul. AGERPRES/( AS - editor: Violeta Gheorghe, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen