JO 2024 - Lupte: Andreea Ana s-a calificat în sferturile categoriei 53 de kilograme

Luptătoarea română Andreea Beatrice Ana s-a calificat în sferturile de finală ale categoriei 53 de kilograme, miercuri, la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce a învins-o pe Mariana Drăguţan (Republica Moldova), fără probleme (5-0).

Andreea Ana. FOTO: Facebook

Ana (23 ani), care la JO de la Tokyo a ocupat locul 16, o va înfrunta în sferturile de finală, tot miercuri, pe Lucia Yamileth Yepez Guzman (Ecuador), sportivă clasată pe 8 la JO de la Tokyo la cat. 50 kg. Andreea Beatrice Ana este triplă campioană europeană la cat. 55 kg.

Alte două reprezentante ale luptelor româneşti vor evolua la Paris, Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg) şi Cătălina Axente (cat. 76 kg).

România a obţinut ultima sa medalie olimpică la lupte în 2016, la Rio, prin sportivul de origine rusă Albert Saritov (cat. 97 kg, lupte libere).

1 O americancă stabilită în România, în stare de șoc: „În România găsești peste tot, în SUA nu se întâmplă așa”

2 Cea mai bună dovadă că sfârșitul lumii este aproape...