JD Vance, gafă la întâlnirea cu premierul italian: „Sper că chiar asta ați spus”

JD Vance, gafă la întâlnirea cu premierul italian: „Sper că chiar asta ați spus”

Vicepreședintele SUA, JD Vance, a stârnit controverse printr-o glumă neinspirată făcută în cadrul întâlnirii avute cu premierul italian Giorgia Meloni la Roma, sugerând că aceasta ar fi putut foarte bine să-l numească „ticălos” și nu și-ar fi dat seama, întrucât nu înțelege o boabă de italiană, relatează Express.

JD Vance și Georgia Meloni s-au întâlnit la Roma FOTO Profimedia

JD Vance și Georgia Meloni s-au întâlnit la Roma FOTO Profimedia

Prin gafa sa, vicepreședintele american ar fi putut da gazdei sale impresia că nu percepe primirea călduroasă a acesteia drept realmente sinceră.

Vance a sosit vineri la Roma pentru angajamente la Vatican și o întâlnire cu prim-ministrul Meloni, după ce aceasta a fost primită recent de Donald Trump la Casa Albă.

În timpul unei ședințe foto, premierul italian a declarat Italia este mândră că are o „relație specială” cu SUA și administrația Trump.

Vance a răspuns apreciativ: „Grozav, ei bine, mulțumesc, prim-ministră Meloni, este minunat să vă revăd. Sper că chiar asta ați spus”.

Apoi s-a uitat spre jurnaliștii prezenți și a încercat să facă o glumă: „Firește că ea ar fi putut să mă facă și ticălos, și nu mi-aș da seama.. însă ar spune-o în cea mai frumoasă limbă posibilă”.

Sursa: adevarul.ro


Citește și:

populare
astăzi

1 Hopa / Foarte interesantă chestie! Cam prea îl laudă Rusia, s-ar putea să nu iasă fum fără foc...

2 „Balaurul” german Aldi, primul pas spre intrarea pe piața din România

3 Foarte interesant punct de vedere!

4 Furtună pe internet după ce trimisul special al lui Trump a comparat Palatul Élysée cu „clubul de la Mar-a-Lago”: „Un ignorant total needucat”

5 VIDEO „SUA au capacitatea de a manipula timpul și spațiul”