Japonia nu a detectat radiații la stațiile sale de monitorizare după testul nuclear nord-coreean

Japonia nu a detectat radiații la stațiile sale de monitorizare după testul nuclear nord-coreean

Japonia nu a detectat radiații la stațiile sale de monitorizare după testul nuclear întreprins miercuri de Coreea de Nord, a anunțat purtătorul de cuvânt al guvernului de la Tokyo, Yoshihide Suga, potrivit agenției Reuters. 'Până la ora 04.45 pm, nu au fost detectate radiații la nicio stație de monitorizare japoneză', a declarat oficialul, într-o conferință de presă.

Japonia ar putea propune la Organizația Națiunilor Unite o serie de sancțiuni economice și de altă natură împotriva Coreii de Nord, în cooperare cu Statele Unite ale Americii, a mai indicat Yoshihide Suga, fără a oferi detalii.

Imediat după anunțul Phenianului, premierul japonez Shinzo Abe a calificat testul cu bombă cu hidrogen drept 'o amenințare gravă pentru securitatea' Japoniei.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Ponta, tot la „brațeta” lui Ghiță ai rămas? Câți „arginți” l-o fi costat poza asta?