Israelul a încheiat testarea sistemului de apărare antirachetă Arrow

Israelul a încheiat testarea sistemului de apărare antirachetă Arrow

Ministerul Apărării israelian a anunţat marţi dimineaţă că a încheiat testarea unui sistem de apărare antirachetă Arrow, transmite Reuters.

Autorităţile israeliene vor oferi detalii suplimentare ulterior în cursul acestei zile.

Anul trecut, Israelul a afirmat că dezvoltă un nou scut antirachetă, Arrow-4, în colaborare cu Statele Unite, pentru a contracara ameninţarea iraniană.

Interceptoarele israeliene Arrow-2 şi Arrow-3 sunt deja operaţionale în cadrul unui sistem defensiv multistrat destinat să distrugă rachete inamice în atmosferă şi în spaţiul extraterestru.

Principalul contractant pentru Arrow-4 a fost compania Israel Aerospace Industries, iar din proiect au mai făcut parte Boeing şi grupul israelian Elbit Systems.

Liderii israelieni au descris programul balistic al Iranului drept o ameninţare pentru Israel şi pentru restul lumii. În schimb, Teheranul susţine că acest program este defensiv şi cu rol de descurajare a atacurilor. AGERPRES


populare
astăzi

1 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

2 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 ALERTĂ Frate, Potra chiar avea o mică armată, sursele n-au spus prostii! / MApN, comunicat care dă fiori!