Irina Begu s-a calificat în optimile turneului WTA de la Charleston

Irina Begu s-a calificat în optimile turneului WTA de la Charleston

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Charleston (Carolina de Sud), dotat cu premii totale de 731.000 de dolari, miercuri, după ce a învins-o pe kazaha Iaroslava Șvedova, cu 6-0, 6-7 (4), 6-4. Begu, cap de serie nr. 13, s-a impus după două ore și 14 minute și și-a asigurat un cec de 8.670 dolari și 55 de puncte WTA.

Irina Begu (24 ani), numărul 36 mondial, și-a luat astfel revanșa în fața kazahei de 27 ani, aflată pe locul 78 în clasamentul WTA, care câștigase singurul meci direct de până acum, în 2011, în primul tur la Fes (Maroc), cu 6-3, 6-2.

Românca va juca în optimi la Charleston cu rusoaica Ekaterina Makarova (26 ani), a doua favorită, care a avut nevoie de trei seturi pentru a trece de chinezoaica Shuai Zhang, 5-7, 6-3, 6-2.

Begu a câștigat primul său meci cu Makarova (8 WTA), cu 6-4, 6-4, anul trecut, în optimi la Moscova, turneu a cărui finală a disputat-o cu altă rusoaică, Anastasia Pavliucenkova. AGERPRES 


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen