Iordania: Un scriitor, asasinat în fața tribunalului unde era judecat pentru o caricatură anti-islam (presă)

Iordania: Un scriitor, asasinat în fața tribunalului unde era judecat pentru o caricatură anti-islam (presă)

Un scriitor iordanian controversat, Nahed Hattar, a fost asasinat duminică în fața unui tribunal din capitala țării, Amman, unde era judecat pentru publicarea unei caricaturi considerate ofensatoare față de islam, a relatat agenția oficială Petra, preluată de AFP.

Sursa foto: www.brunchnews.com

Hattar a fost ucis cu trei gloanțe, iar asasinul a fost arestat, indică Petra.

Martori oculari au declarat pentru AFP că un bărbat a deschis focul asupra scriitorului în fața tribunalului din Abdali, zona centrală nou construită din Amman.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Bineînțeles, PSD / Interesantă poveste, sugestive poze

2 Țară condusă de panarame mincinoase! Citiți ce sume alocă sinecurilor în timp ce se plâng că nu au bani pentru indexarea pensiilor!

3 „Rușine să vă fie!” / Val de reacții în urma unei postări a Ambasadei SUA la București despre rezoluția SUA privind Ucraina

4 Recunoașteți personajul?

5 Metoda odioasă prin care au fost jefuite marile bogății ale României, descrisă de CIA