Iordania a cumpărat 60.000 de tone de grâu din România

Iordania a cumpărat 60.000 de tone de grâu din România

Agenţia de stat responsabilă pentru achiziţiile de grâu ale Iordaniei a cumpărat o cantitate de 60.000 de tone de grâu de la firma Cerealcom Dolj, la o licitaţie care s-a închis miercuri, au declarat o serie de traderi europeni pentru Reuters.

Grâul a fost cumpărat la un preţ de 269,20 de dolari per tonă C&F (preţ şi navlu), iar grâul urmează să fie livrat de Cerealcom Dolj în prima jumătate a lunii august 2021.

Alte două firme de trading au participat la licitaţia care s-a încheiat miercuri, CHS care a oferit un preţ de 277,97 dolari pe tonă C&F şi Ameropa, care a venit cu o ofertă de 284,93 dolari per tonă C&F (preţ şi navlu).

Potrivit datelor operative furnizate de Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, la solicitarea AGERPRES, producţia totală de cereale boabe a României a scăzut în acest an la aproape jumătate faţă de 2019, din cauza secetei pedologice extreme care a afectat unele zone agricole din ţară, totalizând totalizând puţin peste 17 milioane de tone.

Producţia de grâu a României a înregistrat un minus de aproape 41% faţă de 2019, ajungând la 6,091 milioane de tone, de pe o suprafaţă de 2,088 milioane hectare şi o medie de 2.917 kg/ha, faţă de 4.749 kg/ha anul trecut. AGERPRES


populare
astăzi

1 Priviți, aceasta este noua realitate din Moscova, capitala Rusiei!

2 Trei lucruri de știut

3 Șoșoacă s-a aruncat în valuri, în Marea Neagră. „Și grasele poartă tricouri ude”

4 Știați că România are aproape 70 de avioane F-16 și devine o forță în regiune?

5 ALERTĂ Perioada de vreme rea se prelungește! Urmează zile cu minime de până la -10 grade