INS: Rata şomajului a stagnat la 3,8% în trimestrul trei; cel mai ridicat nivel a fost înregistrat în rândul tinerilor

INS: Rata şomajului a stagnat la 3,8% în trimestrul trei; cel mai ridicat nivel a fost înregistrat în rândul tinerilor

Rata şomajului în trimestrul trei din 2019 a fost de 3,8%, valoare egală cu cea înregistrată în trimestrul anterior, cel mai ridicat nivel fiind consemnat însă în rândul tinerilor, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică, publicate vineri.

În perioada menţionată, rata şomajului la bărbaţi a fost de 4,1%, iar în rândul femeilor de 3,5%.

"Pe sexe, ecartul dintre cele două rate ale şomajului a fost de 0,6 puncte procentuale (4,1% la bărbaţi faţă de 3,5% la femei), iar pe medii rezidenţiale, de 1,2 puncte procentuale (4,5% în mediul rural, faţă de 3,3% în mediul urban)", arată INS.

Pe grupe de vârstă, rata şomajului a atins nivelul cel mai ridicat (17,9%) în rândul tinerilor (15-24 ani).

Potrivit datelor INS, în trimestrul trei rata de ocupare a populaţiei în vârstă de 20-64 ani a fost de 71,8%, cu 1,8 puncte procentuale peste ţinta naţională de 70% stabilită în contextul Strategiei Europa 2020.

De asemenea, rata de ocupare a populaţiei în vârstă de muncă (15-64 ani) a fost de 66,7%, în creştere faţă de trimestrul anterior cu 0,3 puncte procentuale. Gradul de ocupare a fost mai mare la bărbaţi (75,7% faţă de 57,4% la femei) şi la persoanele din mediul urban (67,8% faţă de 65,3% în mediul rural).

Rata de ocupare a tinerilor (15-24 ani) a fost de 25,6%.

În al treilea trimestru al anului 2019, populaţia activă a României era de 9,116 milioane persoane, din care, 8,766 milioane persoane erau ocupate şi 350.000 de persoane erau şomeri.AGERPRES


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen