Imaginea păsării din logo-ul de la Twitter, descoperită de arheologi pe o piatră scrijelită în Paleolitic

Imaginea păsării din logo-ul de la Twitter, descoperită de arheologi pe o piatră scrijelită în Paleolitic

O imagine extrem de asemănătoare cu aceea a păsării de pe logo-ul rețelei sociale Twitter, dar cu o vechime de aproximativ 35.000 de ani, a fost găsită de arheologi francezi scrijelită pe piatră, relatează miercuri ''Huffington Post'', pe baza unui studiu publicat în ''Journal of Archaeological Science Reports''.

Descoperirea a fost făcută cu câțiva ani în urmă, în timpul unor săpături arheologice în dolina Cantalouette, din apropiere de Bergerac, în departamentul Dordogne, din sud-vestul Franței, de către o echipă de specialiști de la Institutul Național de Cercetări Arheologice Preventive (INRAP). Obiectul se afla într-un atelier de prelucrarea a silexului, în care oameni preisotrici produceau lame, a explicat institutul.

Silexul pe care este gravată pasărea în zbor a fost analizat recent în Spania, stabilindu-se astfel că micuța operă de artă — cu dimensiuni de 5X5 centimetri — aparține culturii Aurignacien, de la începutul Paleoliticului superior (39.000—28 000 de ani în urmă). Se consideră că în această perioadă a venit, în Europa centrală și occidentală, omul modern din punct de vedere anatomic.

Reprezentarea ''foarte stilizată'' a păsării a fost realizată cu ajutorul unor unelte din piatră, a explicat Laurence Bourguignon, arheolog de la INRAP specializat în preistorie.

''Lucrarea diferă fundamental de alte exprimări artistice din acea perioadă, cum ar fi cele din peștera Chauvet, întrucât nu a fost făcută pentru a dura'', a subliniat INRAP, adăugând că acest aspect arată că manifestările artistice ale vremii nu erau ''legate în exclusivitate de întărirea legăturilor sociale și a credințelor, fiind uneori expresii creative efemere, care aveau caracter ludic''.

Cine știe dacă nu cumva, talentatul sculptor din Paleolitic nu a creat silueta de pasăre numai și numai pentru a-și învinge plictiseala?", s-a întrebat, retoric, Laurence Bourguignon.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen