Handbal feminin: CSM Bucureşti a ratat calificarea la turneul Final4 a Ligii Campionilor

Handbal feminin: CSM Bucureşti a ratat calificarea la turneul Final4 a Ligii Campionilor

CSM Bucureşti a ratat calificarea la turneul Final4 al Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a fost învinsă de echipa franceză Metz Handball, cu scorul de 23-22 (11-9), duminică, în deplasare, în manşa a doua a sferturilor de finală.

Campioana României pierduse şi meciul tur, de la Bucureşti, cu 26-31.

CSM Bucureşti ratează prezenţa la turneul Final4 al Ligii Campionilor după trei participări consecutive, în care a câştigat trofeul în 2016 şi s-a clasat pe locul al treilea în 2017 şi 2018.

CSMB a început bine partida de la Metz şi a condus la diferenţă de două goluri, 2-0, 3-1, 5-3, 7-5, dar campioana Franţei a reuşit patru goluri consecutive şi a preluat controlul meciului. Metz, care a avut maxim patru goluri avantaj pe tabelă, a obţinut o calificare fără emoţii, deşi a câştigat la doar un singur gol, 23-22.

Pentru echipa bucureşteană au marcat Andrea Lekic 5 goluri, Majda Mehmedovic 4, Barbara Lazovic 4, Claudia Constantinescu 3, Elizabeth Omoregie 3, Jovanka Radicevic 3.

Golurile formaţiei franceze au fost reuşite de Meline Nocandy 6, Laura Flippes 5, Grace Zaadi Deuna 2, Manon Houette 2, Gnonsiane Niombla 2, Orlane Kanor 2, Ekaterina Levşa 1, Xenia Smits 1, Marion Maubon 1, Beatrice Edwige 1.

Au arbitrat sârbii Aleksandar Pandzic şi Ivan Mosorinski, delegat EHF a fost Zuzana Fuleova (Slovacia), iar observator EHF pentru arbitri, portughezul Antonio Marreiros.

La turneul Final4 de la Budapesta s-au mai calificat Gyori Audi ETO KC, deţinătoarea trofeului, după 29-28 şi 33-21 cu Odense HC, Rostov pe Don, după 29-26 şi 33-22 cu FTC-Rail Cargo Hungaria, şi Vipers Kristiansand, după 24-19 şi 25-18 cu Buducnost Podgorica.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

Sursa foto: CSM Bucuresti Handbal / Facebook.com


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen