Guvernul a aprobat donaţia de 48.500 de cutii de Favipiravir din partea societăţii Terapia

Guvernul a aprobat donaţia de 48.500 de cutii de Favipiravir din partea societăţii Terapia

Guvernul a aprobat, joi, printr-o hotărâre, donaţia de 48.500 de cutii de Favipiravir din partea societăţii Terapia SA, la solicitarea Ministerului Sănătăţii.

"Guvernul României a aprobat astăzi, 28 octombrie 2021, proiectul de hotărâre privind acceptarea de către statul român, prin Ministerul Sănătăţii, a unei donaţii de medicamente şi darea în administrare a acestora, în scopul repartizării către unităţile sanitare care tratează bolnavi de COVID-19. (...) Prin acest act normativ, Ministerul Sănătăţii acceptă donaţia constând în 48.500 de cutii de Favipiravirum, din partea societăţii Terapia SA", potrivit unui comunicat de presă al Ministerului Sănătăţii.

Acest medicament va fi repartizat gratuit în unităţile sanitare care tratează bolnavii de COVID-19.

Ministerul a reglementat, luna aceasta, ca Favipiravir să fie eliberat în ambulatoriu, prin farmaciile cu circuit închis din cadrul spitalelor, cu prescripţie medicală, conform recomandărilor specialiştilor din Comisia de specialitate de boli infecţioase.

Potrivit Protocolului Naţional de tratament al bolnavilor infectaţi cu virusul SARS-Cov-2, medicamentul Favipiravir este recomandat de a fi administrat în formele uşoare şi medii de infecţie cu noul corornavirus în prima săptămână de boală. AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați văzut ce a scris Călin Georgescu în anexa la declarația de avere pe care nu a semnat-o?

2 Acest text a fost scris pe 7 decembrie 2024. Puneți cap la cap cu ce se întâmplă astăzi...

3 LIVE Violențe la sediul BEC după invalidarea candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale

4 „Rețeaua rusească” există și duce la Georgescu

5 Ce au descoperit hackerii ucraineni despre Călin Georgescu în computerul lui Dughin