Gică Hagi, o nouă criză de nervi. FCSB a bătut dramatic Farul în prelungiri, cu un penalty indicat de VAR

FCSB a obţinut prima sa victorie din acest sezon al Superligii de fotbal, 3-2 (1-2) cu Farul Constanţa, vineri seara, pe Stadionul Steaua, într-un meci din etapa a 5-a. Campioana a fost condusă cu 1-0 şi 2-1, dar a reuşit să întoarcă scorul în ultimele minute ale partidei, prin dubla lui Olaru.

FCSB a câștigat la mare luptă meciul cu Farul. Foto Facebook

Oaspeţii au deschis scorul prin Ionuţ Vînă (5), fost jucător la FCSB, dar Marius Ştefănescu (42) a restabilit egalitatea în finalul primei reprize, dintr-o lovitură liberă. Totuşi, Farul a intrat la cabine în avantaj, graţie golului înscris de armeanul Narek Grigorian (44), cu capul, din centrarea lui Mihai Popescu.

Schimbări inspirate la pauză ale lui Gigi Becali

La pauză, Gigi Becali a mutat decisiv, trimitându-i în teren pe vedetele Darius Olaru, Adrian Șut și Băluță, însă evoluția campioanei nu s-a schimbat. Abia în final a ieșit la rampă Olaru, care a egalat cu un şut din marginea careului (88), surprinzându-l pe portarul Alexandru Buzbuchi. Căpitanul roș-albaștrilor a înscris apoi golul victorie (90+4), dintr-un penalty acordat de VAR, pentru un fault comis de Carlo Casap la Adrian Şut.

Prilej pentru Gică Hagi să facă o nouă criză de nervi, după a treia înfrângere în Superliga, în primele 5 etape.

FCSB - Farul Constanţa 3-2 (1-2)

Stadion Steaua - Bucureşti

Au marcat: Marius Ştefănescu (42), Darius Olaru (88, 90+4 - penalty)/ Ionuţ Vînă (5), Narek Grigorian (44).

16. Hermannstadt 4 0 2 2 2-5 2

*meciul FC Botoșani - FCSB, din etapa a 3-a, a fost amânat.

Locurile 1-6 intră în play-off (tur-retur, în total 10 etape).

Locurile 7-16 vor continua în play-out (manșă unică, în total 9 etape).

Locul 1 din play-off participă în Liga Campionilor, iar locurile 2 și 3 din play-off în Europa Conference League.

Locul 3 din play-off va juca baraj cu câștigătoarea barajului dintre locurile 1 și 2 din play-out pentru un loc în Europa Conference League.

Locurile 9 și 10 din play-out retrogradează direct. Locurile retrogradabile 7/8 din play-out joacă baraj cu locurile 3/4 din Liga 2.

1 O americancă stabilită în România, în stare de șoc: „În România găsești peste tot, în SUA nu se întâmplă așa”

2 Cea mai bună dovadă că sfârșitul lumii este aproape...