Gheorghiţă: Programarea la vaccinare a persoanelor din etapa 3 va fi disponibilă după 15 martie; vaccinarea - probabil în aprilie

Gheorghiţă: Programarea la vaccinare a persoanelor din etapa 3 va fi disponibilă după 15 martie; vaccinarea - probabil în aprilie

Persoanele din etapa a treia a vaccinării anti-COVID-19 (populaţia generală) se pot programa pe platforma online dedicată acestui proces după data de 15 martie, inocularea vaccinului pentru acestea urmând să aibă loc cel mai probabil în aprilie, a declarat, duminică, Valeriu Gheorghiţă, coordonatorul campaniei naţionale de imunizare împotriva noului coronavirus.
https://www.agerpres.ro/sanatate/2021/02/26/ro-vaccinare-romania-se-afla-pe-locul-7-la-nivel-global-in-topul-vaccinarilor-impotriva-covid-19-cu-ambele-doze--669069
"În ceea ce priveşte etapa a treia, posibilitatea de programare a persoanelor va fi disponibilă chiar după 15 martie, şi acest lucru e important, în momentul în care va fi disponibilă acea listă de aşteptare, iar vaccinarea respectivă probabil va debuta în luna aprilie", a spus Gheorghiţă, la Digi 24.

Gheorghiţă a mai amintit, în intervenţia sa, că din 15 martie vor fi active liste de aşteptare pentru vaccinare anti-COVID-19 pe platforma online de înscriere. Fiecare persoană înscrisă pe lista unui centru de vaccinare va putea vizualiza câte persoane se află înaintea sa şi poate estima data la care ar fi programată la vaccinare. Totodată, el a spus că activarea acestei liste de aşteptare pe platforma online a depins de operaţionalizarea celor 750 de centre din ţară prevăzute în campania de vaccinare.

În contextul primirii de noi doze de vaccin în România, coordonatorul a adăugat că "de mâine (luni - n.r.) vor fi cel puţin 30.000 de persoane vaccinate în fiecare zi". "Vom avea zile în care vom depăşi 40.000 de persoane vaccinate", a adăugat Gheorghiţă. AGERPRES/(A - autor: Oana Ghiţă, editor: Irina Poenaru, editor online: Andreea Preda)


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 ALERTĂ Frate, Potra chiar avea o mică armată, sursele n-au spus prostii! / MApN, comunicat care dă fiori!