Galaţi: Numărul cadrelor medicale infectate cu SARS-CoV-2 de la Spitalul Judeţean de Urgenţă a ajuns la 106

Galaţi: Numărul cadrelor medicale infectate cu SARS-CoV-2 de la Spitalul Judeţean de Urgenţă a ajuns la 106

Numărul cadrelor medicale infectate cu SARS-CoV-2 de la Spitalul Judeţean de Urgenţă Galaţi a ajuns la 106, cu 11 mai mult decât în urmă cu o zi, se arată într-o informare transmisă, joi, de Instituţia Prefectului Judeţul Galaţi.

Potrivit sursei citate, în aceste condiţii, Comitetul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă a hotărât ca tot personalul medical din unitatea spitalicească să fie testat, într-o perioadă de maximum şapte zile.

"Împreună cu membrii Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă am hotărât ca tot personalul medical din Spitalul Judeţean să fie testat, într-o perioadă de maximum şapte zile. Direcţia de Sănătate Publică a elaborat programul de testare, urmează ca, în perioada următoare, Consiliul Judeţean să identifice şi să aloce banii pentru testarea întregului personal medical din spital", a declarat prefectul de Galaţi, Gabriel Avrămescu.

Potrivit Direcţiei de Sănătate Publică Galaţi, de la începutul evoluţiei virusului COVID-19, în judeţ au fost înregistrate 196 de cadre medicale pozitive, dintre care 106 sunt de la Spitalul Judeţean. AGERPRES


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Ponta, tot la „brațeta” lui Ghiță ai rămas? Câți „arginți” l-o fi costat poza asta?