Gabriela Ruse, aproape de o performanță uimitoare la Roland Garros. Jasmine Paolini va juca finala și la simplu, și la dublu

Gabriela Ruse și Marta Kostyuk au ratat calificarea în marea finală de dublu feminin de la Roland Garros. Echipa româno-ucraineană a cedat în fața favoritelor numărul 11, Sara Errani și Jasmine Paolini, după ce a condus cu 1-0 la seturi.

Gabriela Ruse a fost la un set de finala Roland Garros. Foto Getty images

Italiencele au revenit fantastic pentru a se califica în marea finală, invingând cu scorul de 1-6, 6-4, 6-1, la capătul unui meci care a durat două ore și 3 minute de joc. Gabriela Ruse și Marta Kostyuk început perfect partida, impunându-se în primul set după ce au obținut 3 break-uri în manșa inaugurală.

Game de 18 minute câștigat de Ruse/ Kostiuk

Setul secund a fost o sarabandă de break-uri, cu italiencele distanțându-se la 2-0, iar jucătoarea noastră și ucraineanca revenind la 2-2, cu game-ul egalizator desfășurat pe parcursul a 18 minute, în care s-au înregistrat 13 egalități. Gabriela Ruse și Marta Kostyuc au câștigat game-ul la a 10-a minge de break, însă s-au pierdut apoi și Errani și Paolini au reușit să trimită partida în setul decisiv, pe care l-au câștigat lejer.

Jasmine Paolini va juca astfel în ambele finale feminine de la Roland Garros. În ultimul act la simplu o va înfrunta pe tripla campioană de la Paris, Iga Swiatek, iar la dublu, cuplul Errani/Paolini va întâlni în ultimul act pe învingătoarele dintre Dolehide/Krawczyk și Gauff/Siniakova.

4 Sprijinite de tancuri și acoperite de avioane de luptă cu bombe cu planare, trupele ucrainene au străpuns linia defensivă din Kursk într-un nou punct …

5 Motivul bizar pentru care o femeie din Hawaii vrea să se mute în România. Ce sfaturi îi dau străinii stabiliți în țară și românii