G7 nu este o prioritate, declară Kremlinul, după ce Donald Trump a pledat pentru reintegrarea Rusiei în acest format

G7 nu este o prioritate, declară Kremlinul, după ce Donald Trump a pledat pentru reintegrarea Rusiei în acest format

"Rusia se concentrează pe alte formate, pe lângă cel al G7", a declarat vineri purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, după ce preşedintele american Donald Trump le-a cerut omologilor săi din G7 să reintegreze Rusia în această structură, informează Reuters, care citează Sputnik.

"Ei au expulzat Rusia, ei ar trebui să reintegreze Rusia. Pentru că trebuie să avem Rusia la masa de negocieri", a declarat Donald Trump înainte de a lua avionul spre Canada, unde urmează să participe la summitul G7, la Malbaie (Quebec).

Rusia a fost exclusă din G8 după ce a anexat Peninsula Crimeea.AGERPRES


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Ponta, tot la „brațeta” lui Ghiță ai rămas? Câți „arginți” l-o fi costat poza asta?