Fotbal: Universitatea Cluj şi Concordia Chiajna vor fi gazde în turul barajului pentru Liga I

Fotbal: Universitatea Cluj şi Concordia Chiajna vor fi gazde în turul barajului pentru Liga I

Universitatea Cluj şi Concordia Chiajna vor fi gazde în meciurile din prima manşă a barajului pentru Liga I, potrivit tragerii la sorţi efectuate, luni, la sediul Federaţiei Române de Fotbal.

Universitatea o va întâlni pe Dinamo Bucureşti pe 21 mai, pe Cluj Arena, manşa secundă urmând să aibă loc pe Stadionul Dinamo, pe 29 mai.

Concordia va juca la Chiajna cu Chindia Târgovişte pe 21 mai, iar returul se va disputa în data de 29 mai, la Ploieşti, unde echipa antrenată de Emil Săndoi îşi dispută partidele de pe teren propriu.

Echipele clasate pe locurile 7 (Chindia) şi 8 (Dinamo) la finalul play-out-ului Ligii 1 dispută un baraj de menţinere/promovare în Liga 1 în dublă manşă (tur-retur) cu ocupantele locurilor 4, respectiv 3 (Universitatea Cluj), din Liga a II-a.

CSA Steaua a încheiat play-off-ul Ligii a II-a pe locul patru, dar nu are drept de promovare, astfel că locul său la baraj este luat de echipa clasată pe cinci, Concordia Chiajna.

''În toate cazurile în care o echipă situată pe loc promovabil sau care dă dreptul la barajul de promovare nu deţine licenţă pentru Liga 1 sau nu îndeplineşte cerinţele statutare şi regulamentare de participare în Liga 1, locul respectiv va fi ocupat de următoarea echipă, cel mai bine clasată, din Liga a 2-a care îndeplineşte condiţiile de participare în Liga 1'', precizează FRF.

Cum regula golurilor marcate în deplasare nu mai este valabilă, dacă scorul general este egal după cele 90 de minute regulamentare ale partidei retur, jocul va continua cu două reprize de prelungiri a câte 15 minute fiecare, iar dacă egalitatea persistă se va trece la executarea loviturilor de departajare de la 11 metri.

Petrolul Ploieşti şi FC Hermannstadt au promovat direct în Liga I, iar Gaz Metan Mediaş şi Academica Clinceni au retrogradat din Liga I.
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

2 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 ALERTĂ Frate, Potra chiar avea o mică armată, sursele n-au spus prostii! / MApN, comunicat care dă fiori!