Fotbal: Ovidiu Hațegan arbitrează o semifinală de cupă europeană

Fotbal: Ovidiu Hațegan arbitrează o semifinală de cupă europeană

Uniunea Europeană de Fotbal l-a delegat pe arbitrul Ovidiu Hațegan la una dintre semifinalele Europa League, cea dintre echipa engleză Manchester United și formația spaniolă Celta Vigo, programată joi, 11 mai, de la ora 22,05, pe stadionul Old Trafford, informează FRF.

La acest joc, Ovidiu Hațegan (36 ani) va fi ajutat de asistenții Octavian Șovre și Sebastian Gheorghe, de al patrulea oficial Radu Ghinguleac și de arbitrii adiționali Radu Petrescu și Sebastian Colțescu. În meciul tur, disputat în Spania, Manchester United s-a impus cu 1-0, prin golul lui Marcus Rashford.

Hațegan, pe care FIFA l-a inclus pe lista arbitrilor video de la Cupa Confederațiilor din Rusia, a mai condus și alte meciuri din fazele finale ale unor competiții importante: semifinală la Euro U21 (2013), sfert de finală la Campionatul Mondial U20 (2015), sfert de finală Europa League (2016 și 2017) sau semifinală Jocurile Olimpice (2016).

În acest sezon european, arbitrul arădean a oficiat la patru meciuri din Liga Campionilor, Barcelona — Celtic 7-0, Basel — PSG 1-2, Napoli — Dinamo Kiev 0-0, din faza grupelor, Juventus — Porto 1-0, din optimi, precum și sfertul de Europa League dintre Schalke 04 și Ajax (3-2).

AGERPRES (AS/autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Țenea, editor online: Anda Badea, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Ponta, tot la „brațeta” lui Ghiță ai rămas? Câți „arginți” l-o fi costat poza asta?