Fotbal: Galatasaray, campioană a Turciei pentru a 20-a oară în istoria sa

Fotbal: Galatasaray, campioană a Turciei pentru a 20-a oară în istoria sa

Echipa de fotbal Galatasaray Istanbul a devenit campioană a Turciei pentru a 20-a oară în istoria sa, asigurându-și cel de-al treilea său titlu național din ultimii patru ani, cu o etapă înainte de finalul sezonului.

Galata, care a câștigat cu scorul de 2-0 derby-ul cu Beșiktaș, disputat duminică, a profitat de remiza înregistrată luni seara de ocupanta locului secund, Fenerbahce, pe terenul formației Istanbul Buyukșehir (2-2).

În urma acestor rezultate, Galatasaray are un avans decisiv, de cinci puncte, față de Fenerbahce, care îi asigură titlul de campioană și, totodată, calificarea directă în faza grupelor la viitoarea ediție a Ligii Campionilor.

Galatasaray poate reuși eventul în acest an, având în vedere că va disputa și finala Cupei Turciei, cu Bursaspor, pe 3 iunie. AGERPRES 


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Ponta, tot la „brațeta” lui Ghiță ai rămas? Câți „arginți” l-o fi costat poza asta?