Final apoteotic la 4x400 de metri, la Jocurile Olimpice. Americanii, șocați de ce au putut să pățească

Finala mixtă de 4x400 de metri a avut o învingătoare surpriză, Olanda, care a câștigat medalia de aur grație lui Femke Bol. Atleta a avut un finiș fantastic, în care a recuperat 20 de metri în fața americanilor.

Campioni mondiali en titre şi medaliați cu bronz olimpic la Tokyo, în 2021, sportivii din SUA au doborât recordul mondial în serii la Jocurile Olimpice de la Paris, dar au eșuat în finală. Modul în care au pierdut aurul a fost dramatic, astfel că fetele din ștafetă au izbucnit în plâns, fiind consolate cu greu de colegii lor de echipă.

Kaylyn Brown, depășită pe ultimii metri de Femke Bol. Foto Getty images

Olanda, în formula Eugene Omalla, Lieke Klaver, Isaya Klein Ikkink, Femke Bol, a câştigat ştafeta mixtă 4x400 m, sâmbătă seara, la Jocurile Olimpice de la Paris, într-o probă aflată doar pentru a doua oară în programul olimpic al atletismului , relatează AFP. Batavii au fost înregistrați în 3 min 07 sec 43/100, după o revenire remarcabilă a vedetei Femke Bol în ultimul schimb.

Pe locul secund s-a clasat echipa Statelor Unite (Vernon Norwood, Shamier Little, Bryce Deadmon, Kaylyn Brown), în 3 min 07 sec 74/100, podiumul fiind completat de britanici (Samuel Reardon, Laviai Nielsen, Alex Haydock-Wilson, Amber Anning), în 3 min 08 sec 01/100.

Clasamentul final al probei de ştafetă mixtă 4x400 m