Două persoane grav rănite după ce o parte dintr-un hotel de pe insula Mallorca s-a prăbuşit

Două persoane grav rănite după ce o parte dintr-un hotel de pe insula Mallorca s-a prăbuşit

Doi angajaţi ai unui hotel au fost grav răniţi după ce o parte a unei clădiri s-a prăbuşit sâmbătă în Port d'Alcudia din nordul insulei Mallorca, transmite duminică dpa.

O sală de sport s-a prăbuşit şi a căzut pe bucătăria hotelului Bluesea Piscis, aflată la subsol, în jurul orei locale 15, au informat pompierii şi ziarul regional Diario de Mallorca.

Cei aproximativ 300 de oaspeţi ai hotelului au fost mutaţi în alte locuri de cazare ca măsură de precauţie.



Operaţiunea de salvare din moloz a persoanelor rănite a fost foarte complicată. Unităţile de pompieri din Alcudia, Inca şi Llucmajor au fost în acţiune ore întregi. La operaţiunea de salvare au participat şi ofiţeri de poliţie şi paramedici.

Cei doi răniţi, un bărbat de 59 de ani şi o femeie de 57 de ani, au fost transportaţi la spital.



Tehnicieni şi pompieri au verificat apoi clădirea pentru a vedea dacă a fost afectată structura hotelului, care a fost sigiliat. AGERPRES


populare
astăzi

1 Fotografie „naționalistă” pusă de fiul lui Călin Georgescu la profilul de WhatsApp. Cosmin a fost „umbra” tatălui său

2 VIDEO Trump, surprins de șosetele lui JD Vance, s-a oprit brusc din vorbit în cadrul unei discuții din Biroul Oval: „Încerc să rămân concentrat”

3 Ce pregătește Rusia? / Acumularea masivă de bombardiere strategice rusești în peninsula Kola

4 ALERTĂ Un document pregătit de un grup apropiat de FSB arată ce ar putea urmări Kremlinul prin negocierile de pace

5 Statele Unite au primit o listă cu pretențiile Rusiei pentru încheierea războiul în Ucraina. Ce a cerut Vladimir Putin