Donald Trump și Sarah Palin și-au exprimat satisfacția în legătură cu votul pentru Brexit
Candidatul republican pentru Casa Albă, Donald Trump, și fosta candidată la postul de vicepreședinte al SUA, Sarah Palin, și-au exprimat satisfacția în legătură cu votul britanicilor pentru ieșirea Marii Britanii din Uniunea Europeană (Brexit), relatează vineri AFP și DPA.
''Cred că este extraordinar. Este fantastic'', a declarat Trump presei după ce a aterizat cu elicopterul la Turnberry, pe coasta de vest a Scoției. Miliardarul european a sosit vineri în Scoția pentru redeschiderea unuia dintre complexurile sale de golf.
La rândul său, Sarah Palin, o figură publică de dreapta în SUA, a afirmat că este ''fericită că prevalează Brexit-ul''.
Într-o postare pe Facebook , Sarah Palin a estimat că rezultatul referendumului este un indiciu ''al independenței de opțiune a Marii Britanii față de interese globale speciale și de afirmare a statutului privind controlul propriilor frontiere și de protecție a propriilor cetățeni''.
AGERPRES