David Popovici revine, astăzi, în bazin: are două curse la 100 de metri liber. Finala va fi miercuri

David Popovici (19 ani, CS Dinamo) a obținut cea mai mare victorie a carierei, luni seara, în finala olimpică a probei de 200 de metri liber. Firește, a urmat o explozie de bucurie, după un succes savurat de toată România.

David Popovici. FOTO: Arhiva Adevărul

Pentru David însă, sărbătoarea de la 200 de metri liber a fost scurtă și intensă. Și s-a încheiat deja. El are, astăzi, alte două curse olimpice, de această dată, în proba de 100 de metri liber.

Mai întâi, de la ora 12.15 (TVR, Eurosport, platforma Max), Popovici va concursa în serii. Cum calificarea e o formalitate, în mare măsură, românul va reveni în bazinul complexului La Defense Arena, diseara. Pentru că, de la ora 21.30 (TVR, Eurosport, platforma Max), va avea semifinalele probei. Aici, primii 8 sportivi vor avansa în cursa pentru medalii.

Finala probei de 100 de metri liber e programată pentru miercuri seara, după ora 23.15 (TVR, Eurosport, platforma Max).