David Popovici, din nou campion european la 100 de metri liber. Românul privește încrezător Jocurile Olimpice de la Paris

David Popovici, campionul european en titre la 100 m şi 200 m liber, a câștigat finala probei de 100 metri liber la Campionatele Europene de nataţie de la Belgrad.

David Popovici, din nou campion european FOTO: Arhivă

David Popovici a câștigat aurul la proba de 100 de metri liber a Campionatului European de natație. Românul de 19 ani a scos cel mai bun timp din întrecere, de 46,88.

Pe locul doi s-a clasat Nandor Nemeth (Ungaria), cu timpul 47.49, iar pe trei a terminat sârbul Andrej Barna (47.66).

Este a doua oară consecutiv când David Popovici câștigă aurul la proba de 100 de metri liber. În urmă cu doi ani, la Roma, sportivul a obținut aurul la 100 m liber şi la 200 m liber.

La Europenele de la Belgrad, România participă cu 11 sportivi: David Popovici (100 m liber, 200 m liber, ştafeta de 4x100 m), Patrick Sebastian Dinu (50 m liber, ştafeta de 4x100 m liber), Mihai Gergely (50 m fluture, 100 m fluture, 200 m liber, ştafeta de 4x100 m liber), George Raţiu (50 m fluture, 50 m liber, ştafeta de 4x100 m liber), Richard Alexandru Szilagyi (50 m fluture, 50 m liber, ştafeta 4x100 m liber), Denis Laurean Popescu (100 m fluture, 50 m spate, 100 m spate).

4 Sprijinite de tancuri și acoperite de avioane de luptă cu bombe cu planare, trupele ucrainene au străpuns linia defensivă din Kursk într-un nou punct …

5 Motivul bizar pentru care o femeie din Hawaii vrea să se mute în România. Ce sfaturi îi dau străinii stabiliți în țară și românii