CUTREMUR de 3,7 grade în zona Vrancea

CUTREMUR de 3,7 grade în zona Vrancea

Risc Seismic

Un cutremur de 3,7 grade pe scara Richter s-a produs luni, la 18.48, în zona seismică Vrancea, epicentrul fiind în judeţul Buzău, potrivit Institutului Naţional pentru Fizica Pământului (INFP).

CUTREMUR de 3,7 grade în zona Vrancea (Imagine: Mediafax Foto)

Seismul s-a produs la o adâncime de 139 de kilometri, iar oraşele cele mai apropiate de epicentrul acestuia sunt Covasna (38 de kilometri), Râmnicu Sărat (51 de kilometri), Târgu Secuiesc (53 de kilometri), Vălenii de Munte (56 de kilometri) şi Buzău (57 de kilometri).

Anul acesta, în zona seismică Vrancea au fost înregistrate şapte cutremure cu magnitudinea de cel puţin 4 grade. Cel mai mare dintre acestea a avut 5 grade şi s-a produs sâmbătă seară.

La 6 octombrie 2013, în Vrancea s-a produs un cutremur de 5,5 grade pe scara Richter, cel mai mare din ultimii patru ani. Seismul a fost simţit şi la Bucureşti, dar şi în nordul Bulgariei şi în Republica Moldova.

Anul trecut, în zona Vrancea s-au mai produs opt seisme cu magnitudinea de cel puţin 4 grade, la 21 noiembrie (4,4 grade), 15 octombrie (4,7 grade), 11 august (4,5 grade), 28 iulie (4 grade), 12 iulie (4,1 grade), 20 iunie (4,2 grade), 21 aprilie (4,2 grade) şi 6 martie (4,2 grade).

Sursa: mediafax.ro

Risc Seismic


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen