Cutremur cu magnitudine 7,5 în Filipine. Se aşteaptă mai multe tsunamiuri în cursul nopţii VIDEO

Cutremur cu magnitudine 7,5 în Filipine. Se aşteaptă mai multe tsunamiuri în cursul nopţii VIDEO

Risc Seismic

În zona insulei Mindanao din Filipine s-a produs sâmbătă un cutremur cu magnitudinea de 7,5, care va fi urmat probabil de mai multe tsunamiuri.

Cutremur în Philipine

Cutremur în Philipine

Seismul a fost localizat de Centrul Seismologic European Mediteranean (EMSC) la o adâncime de 63 de km, iar Agenţia Seismologică Filipineză PHIVOLCS a avertizat că începând aproximativ la miezul nopţii (ora locală 00.00, respectiv 16.00 GMT) mai multe tsunamiuri ar putea lovi Filipinele timp de câteva ore, scrie Agerpres.

Şi agenţia meteorologică niponă a emis o alertă de tsunami pentru prefecturile Chiba, Shizuoka şi Kagoshima din Japonia. Televiziunea japoneză NHK a transmis că valuri seismice cu înălţimea de până la un metru vor ajunge pe coastele de vest ale arhipelagului nipon ceva mai târziu, înainte de ora locală 1.30 (16.30 GMT).

US Geological Survey, serviciul guvernamental american de monitorizare geologica, seismică, hidrologică şi biologică, a estimat magnitudinea cutremurului la 7.6, iar adâncimea la 32 de km.

Sursa: adevarul.ro

Risc Seismic


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Ponta, tot la „brațeta” lui Ghiță ai rămas? Câți „arginți” l-o fi costat poza asta?