Creștere a producției de hidrocarburi a Romgaz în prima jumătate a anului

Creștere a producției de hidrocarburi a Romgaz în prima jumătate a anului

Creștere a producției de hidrocarburi a Romgaz în prima jumătate a anului. Compania a raportat un volum de gaze naturale extrase brut de 15,99 mil. boe, în creștere cu 4,3%.

Producția totală de hidrocarburi a Romgaz a fost de 16,12 mil. boe, în prima jumătate a anului, în creștere cu 4,6%, potrivit unui raportului transmis Bursei de Valori București, cu informații preliminare referitoare la indicatorii operaționali importanți ai Grupului Romgaz pentru semestrul încheiat la 30 iunie 2024.

Producția de energie electrică a fost de 450,8 GWh, în scădere cu -9,4%.

Informațiile din acest raport s-ar putea modifica si ar putea fi diferite de cifrele care vor fi publicate in raportul aferent Semestrului 1 2024. Rezultatele consolidate pentru Semestrul 1 2024 vor fi publicate in data de 14 august 2024.

Romgaz are ca principale segmente de activitate explorarea geologică în scopul descoperirii de noi zăcăminte gazeifere, producţia de gaz metan prin exploatarea zăcămintelor din portofoliul companiei, furnizarea şi distribuţia de gaze naturale, operaţii speciale şi servicii la sonde, producţia şi furnizarea de energie electrică.

Acţionarul majoritar al companiei este statul român, cu o participaţie la capitalul social de 70,0071%.


populare
astăzi

1 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

2 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 ALERTĂ Frate, Potra chiar avea o mică armată, sursele n-au spus prostii! / MApN, comunicat care dă fiori!