Coronavirus/ Peste 110.000 de teste PCR - prelucrate la Institutul ''Cantacuzino'', de la începutul pandemiei

Coronavirus/ Peste 110.000 de teste PCR - prelucrate la Institutul ''Cantacuzino'', de la începutul pandemiei

Peste 110.000 de teste PCR pentru diagnosticarea infecţiei cu SARS-CoV-2 au fost prelucrate la Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare Medico-Militară "Cantacuzino" de la începutul pandemiei, a declarat, marţi, directorul instituţiei, colonel doctor Florin Oancea.

"Capacitatea iniţială de testare zilnică a fost de 250 de probe, în prezent este de 700 - 800, ajungându-se, în situaţii critice, la peste 1.000", a precizat el, într-o conferinţă de presă.

Potrivit directorului institutului, MApN a alocat aproximativ 85 de milioane de lei pentru achiziţia de reactivi şi echipamente pentru aceste proceduri.

Tot în perioada de pandemie, a amintit Oancea, institutul a acordat autorizaţii de punere pe piaţă a produselor biocide. Comisia de specialitate a analizat 861 de dosare şi a acordat 420 de autorizaţii, a indicat el.

"A trebuit să recitim toate regulamentele europene, nefiind un obiect de activitate al nostru autorizarea de punere pe piaţă. Am primit această misiune, ne-am adaptat din mers. Cine a fost respins a fost respins că nu a avut tot ceea ce ar trebui să aibă un dosar pentru autorizarea de punere pe piaţă a unui produs biocid", a explicat Florin Oancea. AGERPRES/(A, AS - autor: Oana Ghiţă, editor: Claudia Stănescu, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

2 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 ALERTĂ Frate, Potra chiar avea o mică armată, sursele n-au spus prostii! / MApN, comunicat care dă fiori!

5 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda