Coronavirus: Marocul suspendă zborurile către şi dinspre Franţa (oficial)

Coronavirus: Marocul suspendă zborurile către şi dinspre Franţa (oficial)

Marocul a decis să suspende zborurile către şi dinspre Franţa din cauza recrudescenţei pandemiei de COVID-19, a anunţat joi Ministerul Afacerilor Externe marocan, relatează AFP.

''Această decizie va intra în vigoare din 26 noiembrie 2021 la ora 23:59 (22:59 GMT) până la o nouă notificare'', se precizează într-un comunicat oficial transmis de agenţia de presă MAP.

Guvernul francez nu preconizează în acest stadiu "nici izolarea şi nici starea de alertă" în faţa celui de-al cincilea val al pandemiei pe teritoriul Franţei, care este "fără îndoială mai puternic şi mai îndelungat (...) decât cel din vară", a declarat joi ministrul Sănătăţii, Olivier Veran.

"Vom putea trece peste acest val fără să recurgem la mijloacele cele mai coercitive" care au fost impuse de ţările vecine Franţei, a precizat el, subliniind că în acest stadiu nu vor exista "nici o închidere anticipată a centrelor comerciale şi nici restricţii impuse deplasării persoanelor", în faţa recrudescenţei contagierilor cu COVID-19.AGERPRES


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 ALERTĂ Frate, Potra chiar avea o mică armată, sursele n-au spus prostii! / MApN, comunicat care dă fiori!