Continuă blestemul Rapidului și după derby-ul cu Dinamo. Singura echipă fără victorie în acest sezon

Rapid nu se regăsește nici în acest sezon, după ce în playoff-ul campionatului trecut a obținut o victorie și un egal (ambele cu FCSB), în 10 partide. Giuleștenii nu au cunoscut gustul succesului nici în cele 6 etape din actuala stagiune, aducându-i la disperare pe suporteri. Aseară, sub Podul Grant, vișinii au încheiat la egalitate, 1-1, derby-ul cu Dinamo.

Rapid - Dinamo, duel încheiat nedecis. Foto Facebook

Zilele antrenorului Neil Lennon sunt numărate la Rapid, după ce scoțianul instalat la începutul campionatului nu a reușit să aducă mulțumire în Giulești nici după această rundă. După ultimatumul patronului Dan Șucu, britanicul mai are două partide, cu Poli Iași (23 august) și cu Universitatea Craiova (31 august), pentru a îmbunătăți radical rezultatele și a-și salva postul.

Lucrurile au mers oarecum bine în întâlnirea cu Dinamo. Claudiu Petrila a deschis scorul, din penalty, în minutul 53, după un henţ comis de Kennedy Boateng în careu, la un duel cu Luka Gojkovic. Lovitura de pedeapsă a fost acordată în urma sesizării arbitrajului video. Însă cu 10 minute înainte de final, kosovarul Astrit Selmani a restabilit egalitatea, tot dintr-un pnalty indicat din camera VAR.

Rapid, singura echipă fără victorie în acest sezon

Până atunci, Rapid a avut o bară în prima repriză, prin Gojkovic (44), iar în repriza secundă Petrila a fost blocat in extremis de portarul Adnan Golubovic (74). Dinamo a avut ocazii bune prin Selmani (57) și Ahmed Bani (65), al cărui şut din careu a fost apărat de Siegrist.

Giuleștenii au ajuns la cinci egaluri şi un eşec în acest sezon, fiind singura echipă din Superliga care nu a obținut nici măcar o victorie.

În min. 58 a avut loc un incident la banca de rezerve a echipei Rapid, în urma căruia fundaşul dinamovist Maxime Sivis s-a ales cu tricoul rupt: Cristian Săpunaru, Filip Blazek (rezerve la Rapid), Bani şi Sivis au primit cartonaşe galbene.

Rapid - Dinamo 1-1 (0-0)

Giuleşti - Bucureşti

Au marcat: Claudiu Petrila (53 - penalty)/ Astrit Selmani (79 - penalty).

16. Farul 5 1 1 3 4-5 4

Locurile 1-6 intră în play-off (tur-retur, în total 10 etape).

Locurile 7-16 vor continua în play-out (manșă unică, în total 9 etape).

Locul 1 din play-off participă în Liga Campionilor, iar locul 2 și 3 din play-off în Europa Conference League.

Locul 3 din play-off va juca baraj cu câștigătoarea barajului dintre locurile 1 și 2 din play-out pentru un loc în Europa Conference League.

Locurile 9 și 10 din play-out retrogradează direct. Locurile retrogradabile 7/8 din play-out joacă baraj cu locurile 3/4 din Liga 2.

2 SISTEMUL e mai tare? / judecătoarea Jderu din dosarul în care se judeca contestațialui Coldea față de controlul judiciar a fost înlocuită!

3 „Am văzut ce nu se mai vede în Franța”