Cojan (CNAS): În caz de carantină, certificatele de concediu medical se pot elibera şi la o dată ulterioară

Cojan (CNAS): În caz de carantină, certificatele de concediu medical se pot elibera şi la o dată ulterioară

Certificatele medicale pentru persoanele care au fost în carantină pot fi eliberate şi la o dată ulterioară, nu numai pentru luna în curs, a afirmat preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Adela Cojan, joi, la evenimentul "Health Romania: Sănătate: Finanţarea trebuie să urmeze pacientul?".

Aceasta a arătat că direcţia de sănătate publică va fi instituţia care va centraliza toate cazurile de carantină.

"În caz de carantină, certificatele de concediu medical se pot elibera o dată şi la o dată ulterioară nu numai pentru luna în curs, că s-a pus şi problema aceasta: ce mă fac, că nu am anunţat în timp? Dacă durata perioadei de carantină stabilită de organele de specialitate ale direcţiilor de sănătate publică - fiindcă DSP va fi elementul central de evidenţiere, instituţia care va centraliza toate cazurile de carantinare - depăşeşte 90 de zile, nu va fi necesar avizul medicului expert al asigurărilor sociale de sănătate. Cuantumul brut lunar al indemnizaţiei pentru carantină reprezintă 75% din baza de calcul stabilită potrivit legii şi se suportă integral din bugetul Fondului Naţional Unic de Asigurări Sociale de Sănătate", a explicat Cojan. AGERPRES/(A - autor: Roberto Stan, editor: Florin Marin, editor online: Ady Ivaşcu)


populare
astăzi

1 Bineînțeles, PSD / Interesantă poveste, sugestive poze

2 Țară condusă de panarame mincinoase! Citiți ce sume alocă sinecurilor în timp ce se plâng că nu au bani pentru indexarea pensiilor!

3 „Rușine să vă fie!” / Val de reacții în urma unei postări a Ambasadei SUA la București despre rezoluția SUA privind Ucraina

4 Recunoașteți personajul?

5 Metoda odioasă prin care au fost jefuite marile bogății ale României, descrisă de CIA