CNSU a actualizat lista ţărilor cu risc epidemiologic ridicat; excepţii de la carantină pentru delegaţiile de artişti şi sportivi

CNSU a actualizat lista ţărilor cu risc epidemiologic ridicat; excepţii de la carantină pentru delegaţiile de artişti şi sportivi

Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU) a aprobat, joi, lista cu clasificarea ţărilor/teritoriilor în funcţie de rata de incidenţă cumulată a îmbolnăvirilor cu noul coronavirus, în zona roşie intrând Turcia, Muntenegru, Statele Unite ale Americii, Israel, Maroc, Puerto Rico, Costa Rica şi Sint Maarten.

Totodată, potrivit Hotărârii nr. 59 a CNSU, în zona galbenă au intrat: din zona roşie, în urma scăderii incidenţei: Olanda, Malta, Kuweit şi Panama; din zona verde, în urma creşterii incidenţei: Estonia, Lituania, San Marino, Finlanda, Groenlanda, Mexic, Sri Lanka, Liban, Dominica, Bermuda şi Saint Lucia.

De asemenea, în zona verde au intrat: Luxemburg, Oman şi Zimbabwe.

În acelaşi timp, prin Hotărârea nr.59 a CNSU s-a decis abrogarea articolului 9 din H CNSU nr. 43/2021 care prevede excepţii de la măsura carantinei pentru persoanele sosite din Marea Britanie, Brazilia, Nepal, Africa de Sud şi India.

Nu în ultimul rând, s-a dispus exceptarea de la măsura carantinei a membrilor delegaţiilor sportive, precum şi a artiştilor şi staffului acestora care sosesc în România pentru participarea la competiţii sportive, respectiv evenimente culturale, artistice sau de divertisment, inclusiv a cetăţenilor străini sau apatrizi, din ţări aflate în zona roşie de risc epidemiologic, dacă prezintă rezultatul negativ al unui test RT-PCR pentru infecţia cu SARS-CoV-2 efectuat cu cel mult 72 de ore înainte de intrarea în ţară şi participă doar la activităţi în cadrul competiţiilor sau, după caz, evenimentelor menţionate. AGERPRES


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen