Clienți furați la cântar într-un hipermarket din București. ANPC a publicat lista produselor vândute în cantități mai mici decât cele declarate

Clienți furați la cântar într-un hipermarket din București. ANPC a publicat lista produselor vândute în cantități mai mici decât cele declarate

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a anunțat miercuri seară că au descoperit abateri semnificative de la reglementările legale privind masa netă a produselor comercializate într-un hipermarket din Bucureşti.

Nereguli descoperite la un hipermarket din Bucureşti Foto: Arhivă

Nereguli descoperite la un hipermarket din Bucureşti Foto: Arhivă

ANPC a aplicat o amendă de 25.000 de lei pentru Carrefour Sun Plaza București, după ce s-a constatat că mai multe produse aveau cantități mai mici decât cele declarate.

Cantitatea reală a fost determinată în urma unor analize de laborator, iar mărfurile neconforme au fost retrase de la comercializare.

În cadrul acțiunii, au fost prelevate produse pentru determinarea cantității nete declarate. Analizele efectuate de laboratorul acreditat Larex au arătat că mai multe produse distribuite de Carrefour România SA nu respectă cerințele prevăzute în HG 530/2001, care reglementează erorile tolerabile la cantitățile nete", a transmis ANPC într-un comunicat de presă.

Potrivit datelor transmise de ANPC, produsele vizate sunt:

- Făină Albă de Grâu Superioară 000 – Classic (1000g) – valoarea determinată: 982,12g

- Făină Albă de Grâu 650 – Simplu (1000g) – valoarea determinată: 968,34g

- Făină Albă de Grâu 650 – Classic (1000g) – valoarea determinată: 981,88g

- Făină Albă de Grâu Superioară 000 – Classic (2000g) – valoarea determinată: 1932,78g.

ANPC a precizat că aceste diferențe semnificative depășesc limitele tolerabile de eroare prevăzute de legislația în vigoare. Conform normelor, abaterea negativă admisă este de 15g pentru produsele cu greutate între 500 și 1000g și de 30g pentru cele între 1000 și 10000g.

De asemenea, Orezul Bob Selecționat Deroni, distribuit de Zone Internațional Trading SRL, a fost declarat neconform față de cerințele de calitate prevăzute de standardul SR 1226-2007. La acest produs: „Procentul de spărturi a fost determinat la 25,25%, depășind limita legală de 20%. Spărturile mici au reprezentat 3,25% din cantitate”, potrivit ANPC.

Ca urmare a acestor nereguli, ANPC a sancționat operatorul economic cu o amendă de 25.000 lei și a dispus retragerea de la comercializare a produselor care nu îndeplinesc caracteristicile prescrise și declarate.

Sursa: adevarul.ro


Citește și:

populare
astăzi

1 „Era un informator foarte sârguincios” / „Nu aveți idee cât e de diabolic” / Noi dezvăluiri despre Călin Georgescu făcute de foști colegi de facultate

2 Pe asta cu vila de 650.000 de euro a lui Grindeanu, care miroase a Nordis, ați citit-o?

3 VIDEO Ce aveți în imagine câștigă 14.300 de euro pe lună de la statul român

4 Avangarde, sondaj ciudat aruncat pe piață... / Cine i-o fi întors cheița lui Pieleanu?

5 Priviți, așa era structurată Geția, „noua Românie” pe care Rusia o punea la cale cu trădătorii reținuți de DIICOT / Sfat al înțelepților, Consiliu al bă…