Ciucă: Trebuie să întărim industria de apărare. Uzina Mecanică Bucureşti a început producţia de vehicule blindate Piranha 5

Ciucă: Trebuie să întărim industria de apărare. Uzina Mecanică Bucureşti a început producţia de vehicule blindate Piranha 5

În cadrul întâlnirii, a fost subliniată importanţa programului aflat în derulare, pentru coerenta procesului înzestrării. În acest context, a fost reliefată nevoia de întărire a capabilităţilor industriei de apărare şi de modernizare a echipamentelor militare, acestea reprezentând elemente cheie pentru asigurarea securităţii regionale.

Totodată, atragerea proiectelor R&D este o prioritate, mai ales prin prisma dezvoltării Parteneriatului Strategic cu Statele Unite ale Americii.

„Trebuie să întărim industria de apărare, iar pentru asta avem nevoie de parteneri cu experienţă solidă şi dovedită”, a declarat Prim-Ministrul României.

Uzina Mecanică Bucureşti, în parteneriat GDELS, a început producţia de vehicule blindate Piranha 5, în urma semnării acordului de colaborare în martie 2022. În urma acestui acord, peste 220 de vehicule Piranha 5 vor fi construite în România, alături de întregul sistem operaţional necesar pentru utilizarea acestora.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

2 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 ALERTĂ Frate, Potra chiar avea o mică armată, sursele n-au spus prostii! / MApN, comunicat care dă fiori!