Ciclism: Irlandezul Dan Martin (Emirats) a câştigat etapa a 6-a a Turului Franţei

Ciclism: Irlandezul Dan Martin (Emirats) a câştigat etapa a 6-a a Turului Franţei

Ciclistul irlandez Dan Martin (Emirats) a câştigat etapa a 6-a a Turului Franţei desfăşurată joi pe traseul Brest - Mur-de-Bretagne Guerledan (181 km).

Irlandezul, cronometrat cu timpul de 4h 13' 43'', obţine al doilea succes în ediţia din acest an, el ocupând poziţia a 6-a în clasamentul final anul trecut.

La o secundă în urma irlandezului a trecut linia de sosire francezul Pierre Latour (AG2R La Mondiale), iar la 3 secunde spaniolul Alejandro Valverde (Movistar).

Belgianul Greg Van Avermaet (BMC) se menţine pe primul loc în clasamentul general, cu 18h 22' 00'', urmat la 2 secunde de coechipierul său, americanul Tejay Van Garderen, şi la 3 secunde de conaţionalul său Philippe Gilbert (Quick Step).

Vineri va avea loc etapa a 7-a, pe traseul Fougeres - Chartres (231 km). AGERPRES


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen