Charlie Hebdo: Peste 100.000 de persoane au ieșit în stradă în Franța

Charlie Hebdo: Peste 100.000 de persoane au ieșit în stradă în Franța

Peste 100.000 de persoane au ieșit în stradă în toată Franța miercuri seară pentru a aduce un omagiu victimelor atentatului sângeros contra săptămânalului satiric Charlie Hebdo, potrivit AFP.

La Paris, 35.000 de persoane s-au adunat în Place de la Republique, în apropiere de sediul redacției Charlie Hebdo, potrivit poliției. Multe persoane arborau un autocolant negru sau o pancartă pe care scria "Je suis Charlie", un slogan de solidaritate pentru cele 12 victime.

În al doilea și al treilea orașe ca mărime din țară, Marsilia (sud-est) și Lyon (centru-est), 7.000 de persoane și între 10 și 15.000 respectiv au ieșit în stradă.

La Toulouse (sud-vest), circa 10.000 de persoane s-au adunat, potrivit cifrelor poliției.

Mesaje de solidaritate și din România, unde mai multe persoane au aprins lumânări în fața ambasadei Franței din București.
AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați văzut ce a scris Călin Georgescu în anexa la declarația de avere pe care nu a semnat-o?

2 Acest text a fost scris pe 7 decembrie 2024. Puneți cap la cap cu ce se întâmplă astăzi...

3 LIVE Violențe la sediul BEC după invalidarea candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale

4 „Rețeaua rusească” există și duce la Georgescu

5 „Noi acum nu i-am spus „nu” nu numai lui Georgescu, ci și lui Simion. Fraților, fasciștii nu vor candida în alegerile din această țară”