Casa Albă acuză Beijingul de 'tactici de intimidare' în Marea Chinei de Sud

Casa Albă acuză Beijingul de 'tactici de intimidare' în Marea Chinei de Sud

Casa Albă a acuzat marţi Beijingul că recurge la 'tactici de intimidare' în Marea Chinei de Sud, ape bogate în resurse naturale pe care Republica Populară le revendică aproape în totalitate, informează AFP.

'Recenta intensificare a eforturilor Chinei pentru a descuraja alte ţări în Marea Chinei de Sud de la exploatarea resurselor acesteia este îngrijorătoare', a subliniat într-un mesaj pe Twitter John Bolton, consilier pentru securitatea naţională al Casei Albe.

'SUA se situează ferm de partea celor care se opun comportamentelor coercitive şi tacticilor de intimidare ce ameninţă pacea şi securitatea regionale', menţionează Bolton.

China, argumentând cu o prezenţă mai veche, îşi dispută cu mai multe ţări riverane (Vietnam, Filipine, Malaezia, Brunei) insulele din această vastă zonă maritimă, traversată de rute-cheie de comerţ maritim.

În acelaşi timp, Beijingul este acuzat de militarizarea Mării Chinei de Sud şi de desfăşurarea aici a unor nave de război şi instalarea de avanposturi.

Washingtonul a criticat în mod repetat încercările Chinei de a exercita o dominaţie crescândă în aceste ape. Afirmaţiile lui John Bolton intervin în plin război comercial între primele două puteri economice mondiale. AGERPRES/ (AS-autor: Lilia Traci; editor: Sorin Popescu, editor online: Adrian Dãdârlat)


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Ponta, tot la „brațeta” lui Ghiță ai rămas? Câți „arginți” l-o fi costat poza asta?