Camionagii și fermierii polonezi își suspendă protestele de la granița cu Ucraina

Camionagii și fermierii polonezi își suspendă protestele de la granița cu Ucraina

Transportatorii polonezi care blocau punctele de trecere a frontierei începând din luna noiembrie au ajuns la un acord „cu anumite condiţii” cu guvernul de la Varşovia şi îşi vor suspenda protestul începând de miercuri, ora 11.00 GMT, relatează Reuters.

TIR-uri blocate la granița cu Polonia FOTO Arhivă

TIR-uri blocate la granița cu Polonia FOTO Arhivă

Camionagii polonezi au cerut ca Uniunea Europeană să reinstaureze un sistem în care şi companiile ucrainene să aibă nevoie de permise pentru a activa în interiorul blocului comunitar şi acelaşi lucru să se întâmple pentru transportatorii europeni la intrarea în Ucraina, notează Reuters, potrivit Agerpres .

„Nu este finalul, dar va exista o suspendare a protestului”, a spus Tomasz Borkowski, reprezentant al Comitetului polonez de protecţie a transportatorilor şi patronatului din transporturi.

„Am căzut de acord asupra anumitor condiţii, vom da guvernului timp pentru a lucra întrucât este un guvern nou”, a adăugat el.

Acordul a fost semnat în timpul unei conferinţe de presă organizate marţi la Ministerul Infrastructurii de la Varșovia.

La rândul lor, fermierii polonezi au decis să suspende protestul de la Medyka, punct de trecere a frontierei cu Ucraina, după ce guvernul a fost de acord cu cererile lor anterior în această lună.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Bineînțeles, PSD / Interesantă poveste, sugestive poze

2 Țară condusă de panarame mincinoase! Citiți ce sume alocă sinecurilor în timp ce se plâng că nu au bani pentru indexarea pensiilor!

3 „Rușine să vă fie!” / Val de reacții în urma unei postări a Ambasadei SUA la București despre rezoluția SUA privind Ucraina

4 Recunoașteți personajul?

5 Metoda odioasă prin care au fost jefuite marile bogății ale României, descrisă de CIA