Autorităţile bulgare iau în calcul varianta unui lockdown, în cazul eşecului măsurii privind certificatul verde COVID

Autorităţile bulgare iau în calcul varianta unui lockdown, în cazul eşecului măsurii privind certificatul verde COVID

Ministrul adjunct al sănătăţii din Bulgaria, Aleksandăr Zlatanov, a avertizat că se are în vedere o înăsprire serioasă a măsurilor împotriva coronavirusului şi chiar un lockdown, dacă măsura impusă recent privind certificatul verde COVID nu reuşeşte să limiteze răspândirea infecţiei.
„După 14 zile va fi făcută evaluarea rezultatelor în urma introducerii certificatului verde pentru acţiunile publice în spaţii închise. Vor fi monitorizaţi mai mulţi indici, de care depinde înăsprirea restricţiilor. Dacă nu vor fi obţinute rezultate, vom lua măsuri mai serioase pentru a asigura controlul pandemiei. Sunt posibile noi decizii înainte de acest termen. Mulţi parametri sunt luaţi în calcul pentru a lua o decizie – morbiditate, pacienţi internaţi în spitale, în secţii de terapie intensivă, procentul de teste pozitive din totalul de testări”, a precizat Aleksandăr Zlatanov. /ddaniela/ilapadat

(www.bnr.bg – 22 octombrie)

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

2 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 ALERTĂ Frate, Potra chiar avea o mică armată, sursele n-au spus prostii! / MApN, comunicat care dă fiori!

5 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda