Austria – Turcia stabilește ultimul sfert de la Euro 2024: meci dramatic, la Leipzig

Selecţionata Turciei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European după ce a învins echipa Austriei cu scorul de 2-1 (1-0), marţi seara, pe Leipzig Stadium.

Merih Demirel. FOTO: Facebook

Eroul turcilor a fost fundașul Merih Demiral, cu o dublă din corner (1, 59). Reușita austriecilor a venit după un alt corner, prin Gregoritsch (66). La ultima fază a meciului, în minutul 90+4, portarul turc, Günok, a avut o intervenție fabuloasă, păstrând avantajul echipei sale de pe tabelă.

În sferturi, Turcia va întâlni Olanda, care a trecut de România după un meci al cărui film v-a fost oferit aici.

Euro 2024, tabloul optimilor

29 iunie (Berlin): Elveția – Italia 2-0

29 iunie (Dortmund): Germania – Danemarca 2-0

30 iunie (Gelsenkirchen): Anglia – Slovacia 1-1 (2-1 după prelungiri)

30 iunie (Koln): Spania – Georgia 4-1

1 iulie (Düsseldorf): Franța – Belgia 1-0

1 iulie (Frankfurt): Portugalia – Slovenia 0-0 (3-0 după loviturile de departajare)

2 iulie (Munchen): România – Olanda 0-3

2 iulie (Leipzig): Austria – Turcia 1-2