Australian Open: Djokovic a avut nevoie de cinci seturi pentru calificarea în sferturi

Australian Open: Djokovic a avut nevoie de cinci seturi pentru calificarea în sferturi

Tenismanul sârb Novak Djokovic, N.1 mondial, a avut nevoie de cinci seturi pentru a se califica în sferturile de finală ale Openului Australiei, primul turneu de Mare Șlem al anului, în dauna francezului Gilles Simon, pe care l-a învins cu 6-3, 6-7 (1/7), 6-4, 4-6, 6-3, duminică, la Melbourne. Deținătorul titlului a comis un număr considerabil de greșeli directe în fața jucătorului de pe locul 15 în ierarhia ATP. Adversarul său din sferturi va fi japonezul Kei Nishikori.

În competiția feminină, liderul mondial, americanca Serena Williams, a acces cu ușurință în sferturi, după ce a învins-o cu 6-2, 6-1 pe rusoaica Margarita Gasparian. Pentru un loc în semifinale, ea va lupta cu altă rusoaică, Maria Șarapova, într-o reeditare a finalei de anul trecut.

Rezultate înregistrate duminică la Melbourne:

Simplu masculin (turul 4):
Novak Djokovic (Serbia/N.1) — Gilles Simon (Franța/N.14) 6-3, 6-7 (1/7), 6-4, 4-6, 6-3
Kei Nishikori (Japonia/N.7) — Jo-Wilfried Tsonga (Franța/N.9) 6-4, 6-2, 6-4
Tomas Berdych (Cehia) — Roberto Bautista (Spania) 4-6, 6-4, 6-3, 1-6, 6-3

Simplu feminin (turul 4):
Serena Williams (SUA/N.1) — Margarita Gasparian (Rusia) 6-2, 6-1
Maria Șarapova (Rusia/N.5) — Belinda Bencic (Elveția/N.12) 7-5, 7-5.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Bineînțeles, PSD / Interesantă poveste, sugestive poze

2 Țară condusă de panarame mincinoase! Citiți ce sume alocă sinecurilor în timp ce se plâng că nu au bani pentru indexarea pensiilor!

3 „Rușine să vă fie!” / Val de reacții în urma unei postări a Ambasadei SUA la București despre rezoluția SUA privind Ucraina

4 Recunoașteți personajul?

5 Metoda odioasă prin care au fost jefuite marile bogății ale României, descrisă de CIA