Atac într-o biserică din Franța: Atacatorii jură supunere SI, potrivit unei înregistrări video

Atac într-o biserică din Franța: Atacatorii jură supunere SI, potrivit unei înregistrări video

Organizația Stat Islamic (SI) a difuzat miercuri o înregistrare video în care doi bărbați prezentați ca fiind autorii atacului comis într-o biserică din Saint-Etienne-du-Rouvray, în Normandia (nordul Franței), în cursul căruia un preot a fost ucis tăindu-i-se gâtul, îi jură supunere liderului acestei organizații jihadiste, relatează AFP.

În înregistrarea difuzată de agenția Amaq, organ de propagandă al SI, apar doi bărbați tineri alături un banner al SI, unul dintre ei rostind în limba arabă, cu un accent puternic, textul tradițional de supunere față de 'emirul credincioșilor' Abu Bakr al-Baghdadi. SI a anunțat marți că atacul a fost executat de doi dintre 'soldații' săi, potrivit agenției AMAQ.

AGERPRES/( AS — editor: Violeta Gheorghe, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Ponta, tot la „brațeta” lui Ghiță ai rămas? Câți „arginți” l-o fi costat poza asta?