Arad: Aproape 30 de afgani şi pakistanezi, prinşi ascunşi în camioane cu mărfuri la frontiera cu Ungaria

Arad: Aproape 30 de afgani şi pakistanezi, prinşi ascunşi în camioane cu mărfuri la frontiera cu Ungaria

Aproape 30 de migranţi din Afganistan şi Pakistan au fost prinşi, în ultimele 24 de ore, când încercau să iasă ilegal din ţară, ascunşi în camioane cu mărfuri verificate la frontiera cu Ungaria.

Potrivit unui comunicat de presă transmis, joi, de Poliţia de Frontieră Arad, în timpul verificării remorcii unui camion condus de un polonez, în Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Vărşand, au fost găsiţi doi afgani, de 17 şi 21 de ani, solicitanţi de azil în România. Şoferul transporta, conform documentelor de însoţire a mărfii, obiecte decorative, pe ruta Grecia - Polonia.

De asemenea, în PTF Nădlac II, poliţiştii de frontieră au găsit migranţi în patru camioane, conduse de doi bulgari, un turc şi un iranian. Şoferii transportau profile metalice, plăci de rigips, grupaje şi ceramică pentru firme din Franţa, Cehia, Austria şi Suedia. Printre mărfuri se aflau şi 25 de străini, în urma verificărilor stabilindu-se că sunt din Afganistan şi Pakistan şi au vârste cuprinse între 15 şi 26 de ani. Toţi sunt solicitanţi de azil în ţara noastră.

În toate cazurile, poliţiştii de frontieră efectuează cercetări. AGERPRES


populare
astăzi

1 Voi ați văzut ce a scris Călin Georgescu în anexa la declarația de avere pe care nu a semnat-o?

2 Acest text a fost scris pe 7 decembrie 2024. Puneți cap la cap cu ce se întâmplă astăzi...

3 LIVE Violențe la sediul BEC după invalidarea candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale

4 „Rețeaua rusească” există și duce la Georgescu

5 Ce au descoperit hackerii ucraineni despre Călin Georgescu în computerul lui Dughin