„Ambasadoarea tigrilor siberieni” / Jobul oferit de Putin fostei ministre austriece cu care a dansat la nunta ei

„Ambasadoarea tigrilor siberieni” / Jobul oferit de Putin fostei ministre austriece cu care a dansat la nunta ei

Karin Kneissl, care a dansat la nunta sa cu liderul rus Vladimir Putin, are un nou rol în centrul unuia dintre proiectele favorite ale liderului de la Kremlin: apărarea tigrilor siberieni. Kneissl, fost ministru de Externe austriac și mare fană a Rusiei, revine oficial pe scena diplomatică, conducând un proiect drag președintelui rus, relatează POLITICO .

Ea își va asuma un nou rol de ambasadoare pentru conservarea tigrilor siberieni în Rusia, scrie agenția rusă de presă de stat RIA Novosti . Fostul diplomat va asista Centrul Tigrului Amur, o organizație rusă de conservare înființată la inițiativa președintelui Vladimir Putin, în privința relațiilor sale internaționale.

Noul său rol în cadrul centrului îi va oferi lui Kneissl „posibile opțiuni pentru a ajuta atât populația în ansamblu, cât și individual”, a declarat directorul centrului pentru RIA Novosti.

„Ea are multă experiență - și anume experiența europeană de tratare a naturii, de restaurare a ceea ce s-a pierdut, și înțelege ca nimeni altcineva cât de dificil este și ce eforturi mari face Federația Rusă”, a spus directorul.

Kneissl, care este cunoscută pentru faptul că a dansat cu Putin la nunta ei, nu este doar dornică să apere speciile pe cale de dispariție - ea a devenit un avocat vocal pentru cauza Rusiei, noua sa casă, pe scena internațională.

Diplomatul a condus Ministerul de Externe de la Viena din 2017 până în 2019, ca reprezentant al Partidului Libertății de extremă dreapta.

Nunta ei din vara anului 2018 a atras atenția internațională atunci când președintele rus nu numai că a participat la eveniment, dar a și dansat un vals cu mireasa.

Kneissl, pe atunci șeful diplomației austriece, a făcut chiar o reverență în fața lui Putin.

În anul următor, partidul de extremă dreapta a fost zguduit de scandalul de complicitate cu Rusia al liderului său, iar miniștrii săi, inclusiv Kneissl, au fost dați afară din guvern.

Dar rușii i-au oferit o șansă la o viață nouă: a devenit o prezență obișnuită la RT, canalul internațional de știri susținut de Kremlin, iar în 2021 a intrat în consiliul de administrație al Rosneft, o companie petrolieră de stat.

Anul trecut, Kneissl s-a mutat în Rusia pentru a conduce un think tank în orașul natal al lui Putin, Sankt Petersburg. Ea se implică activ în diplomație pentru Moscova, având, de exemplu, un discurs susținut deja în luna iulie a acestui an la o reuniune a Organizației Națiunilor Unite, în care a cerut încetarea livrărilor de arme către Ucraina.

Ministerul austriac de Externe a fost uimit de discursul fostului său lider la ONU: „Se pare că sezonul prostiilor a sosit și în Rusia”, a declarat la acea vreme un purtător de cuvânt.


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen