ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 Brașov: Iohannis a câștigat alegerile în județ cu 63% (rezultate finale BEJ)

ALEGERI PREZIDENŢIALE 2014 Brașov: Iohannis a câștigat alegerile în județ cu 63% (rezultate finale BEJ)

Candidatul ACL, Klaus Iohannis, a câștigat alegerile în județul Brașov cu 63,09% (207.109 de voturi), în timp ce candidatul Alianței electorale PSD-UNPR-PC, Victor Ponta, a obținut 36,90% (121.142 de voturi), conform rezultatelor finale date publicității luni de Biroul Electoral Județean.

În turul II al alegerilor prezidențiale s-au prezentat la urne 64,52% dintre alegătorii înscriși pe listele permanente, respectiv 334.085. Dintre aceștia, 296.979 au votat pe liste electorale permanente, iar 34.988 pe liste suplimentare. Numărul total al alegătorilor care au votat utilizând urna specială a fost de 2.188.

Potrivit BEJ Brașov, voturi valabile exprimate au fost 328.251 (98,25%), numărul voturilor nule fiind de 5.834 (1,74%).


populare
astăzi

1 Bineînțeles, PSD / Interesantă poveste, sugestive poze

2 Țară condusă de panarame mincinoase! Citiți ce sume alocă sinecurilor în timp ce se plâng că nu au bani pentru indexarea pensiilor!

3 „Rușine să vă fie!” / Val de reacții în urma unei postări a Ambasadei SUA la București despre rezoluția SUA privind Ucraina

4 Recunoașteți personajul?

5 Metoda odioasă prin care au fost jefuite marile bogății ale României, descrisă de CIA